top of page

ISI24 Sıcaklık Takip Sistemi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular...

  1. Cihazı fiziksel olarak kurdum, ancak ekran üzerinde sıcaklık ve nem değerleri gözükmüyor?

     Cihaz içerisindeki M2M data hattı çekmemesi veya İnternet Ayarları tanımlanmamış olabilir. Cihazı tekrar kapatıp açınız tekrar aynı sorunla karşılaştıysanız, teknik servisi arayarak yardım alınız.

 

   2. Sensörlerimizin kalibrasyon süresi nedir, ücret ödeyecek miyiz?

     Kalibrasyon için genel kabul görmüş süre 1 yıldır. Garanti süresi içerisinde 1.yılın ardından sensör kalibrasyonları firmamızda tekrar yapılır ve ücretsizdir.

 

   3. Bölgemizde elektrik kesintileri sık yaşanıyor cihazın çalışmasını etkiler mi, uyarı SMS’i alabilecek miyiz?

     Cihaz içerisinde sistemi yaklaşık 12-15 saat boyunca çalışabilecek ve şarj edilebilir lityum iyon pil bulunmaktadır. Elektrik kesintisinde pil devreye girer ve bu süre içerisinde sistem çalışmaya ve size uyarı vermeye devam eder.

 

    4. Cihaz Ekran üzerindeki derece ile yazılım ekranı üzerindeki değer farklı görünmektedir, sebebi nedir?

      Cihaz üzerinde okuduğunuz veriler anlık sıcaklık ve nem değerlerini göstermekte, buna karşın yazılım üzerinde veriler 30 dakikada bir güncellenmektedir. (Bu süreyi ayarlar menüsünden kendiniz ayarlayabilirsiniz.)

 

    5. Bölgemizde GSM şebekesi sinyal seviyesi çok düşük, cihaz çalışır mı?

       Cihaz üzerinde çekim gücü çok yüksek GSM anten bulunmaktadır. GSM operetörünün sinyal seviyesi yakalanamaması halinde cihaz anteni yüksek alıcı antenle değiştirilerek sistemin çalışması sağlanacaktır.

 

    6. Cihazımın çekim gücü yüksekken çekim seviyesi düştü ve sistemde kopmalar meydana geliyor nedeni ne olabilir?

       Bölgenizde çalışmakta olan GSM operatörünün baz istasyonu kaldırılmış yada değiştirilmiş olabilir. Durumun süreklilik arz etmesi durumunda teknik servisimizi bilgilendiriniz. Farklı bir GSM hat ile sorun çözümlenecektir.

 

    7. Yazılım ekranında SMS kontur sayısının azaldığını görüyorum, bitince SMS alamayacak mıyım?

Kontur sayınız garanti süreniz boyunca sıfırlanmaz, kotaya tabi değildir, sınırsız ve ücretsizdir.

 

    8. Raporlarımızın çıktısını alıp, arşivlememiz gerekli midir? Geçmiş verilere sistem üzerinden ulaşabilir miyiz?

Sistem üzerindeki raporlarınız 5 Yıl süre ile saklanmaktadır. Bu süre içerisinde istediğiniz an, istediğiniz tarihteki verilere ulaşabilirsiniz. Ayrıca bir bilgisayara arşivlemenize gerek yoktur.

 

    9. Arıza kaydı menüsü üzerinden kayıt açılması yeterli midir? Teknik servisi ayrıca aramamız gerekli midir?

Arıza kayıt menüsü üzerinden yapılan her türlü kayıt işlemi otomatik olarak teknik servisimizin çağrı ekranına düşer. En kısa sürede cevaplanarak çağrınız kapatılır. Gerekli durumlarda teknik servisimizi de arayabilirsiniz.

 

  10. Dolap içerisinde bulunan “datalogger” ile cihazın sensör verileri birbirini tutmuyor neden?

Cihazın sensörü ile datalogger’ ın dolabın aynı rafında olmasına dikkat edilmesi gerekir.

En önemli husus datalogger tarzı cihazların tepkime sürelerinin geç olmasıdır. Sıcaklık takip cihazı sıcaklık ve nem değişikliklerine anlık tepki vermektedir ve güncel doğru verileri sunmaktadır.

 

  11.Cihazın fiziki kurulumunun ardından yazılımsal bir ayar yapılacak mı?

Hayır. Tüm ayarlar cihazınıza yüklenmiş olarak gelir. Cihazı açmanız sistemin aktif olması için yeterlidir.

 

  12. Cep telefonu veya Mail adresim değişti, sistem üzerinden kendim düzeltebilir miyim?

Sistem üzerinden ayarlar menüsünden tüm ayarlarınızı tekrar yapılandırabilirsiniz.

 

  13. Sistem bağlantı koptu mesajı geldi, ne yapmalıyım?

Bağlantı kopması M2M data hattından veri gelmemesi durumunda oluşur. GSM hattı aktif olduğunda bağlantı otomatik olarak sağlanır. Süreci hızlandırmak adına cihazı kapatıp açabilirsiniz. Kesinti durumunda sistem veri okumaya ve hafızasına kaydetmeye devam eder. (12-15 Saatlik veri tutulur.) Bu veriler şebeke geldiği anda otomatik olarak sisteme yüklenir. Herhangi bir veri kaybı yaşamazsınız.

 

  14. Elektrik kesildi, cihaz ekran ışığı yanmıyor. Cihaz da arıza mı var?

Hayır. Elektrik kesintisi durumunda pil devreye girer ve ekran ışığı kapatılır. Elektrik geldiğinde tekrar ışık yanacaktır.

 

  15. Dolap veya ortam sıcaklık ve nem değerleri belirlenen limitlerin dışında olmasına rağmen SMS gelmedi neden?

Mesaj gelmesi için iki kere üst üste limit dışında değerin okunması gerekir. Anlık limit değişimleri durumunda cihaz SMS göndermeyecektir.

 

  16. Dolap sıcaklık değerim sistem üzerinde gözükmesine rağmen, ortam sıcaklık ve nem değerlerim -99 gözüküyor, neden?

Sıcaklık sensörü 1.porta, ortam sensörünü ise 3.porta takınız. Ortadaki 2.Port boş kalacaktır. Sensör yanlış porta takılı olduğu için -99 hatası alırsınız. Portları ayarladıktan sonra cihazınızı tekrar kapatıp açınız.

 

  17. Cihazın modeme bağlanması gerekiyor mu?

Cihazınız M2M teknolojisi ile çalışmaktadır.(GPRS Tabanlı) Cihazınızın çalışması için kurumunuzun interneti gerekmemektedir.

 

  18. Cihazın ekranı yanıp sönüyor, bir arıza mı var?

Cihazınız belirlenen limitler aşıldığında anlık olarak ekran üzerinde her sensör için yanıp sönerek uyarı verecektir. Sensörler normal değerleri içinde bir değer aldığında ekran tekrar sabit olarak yanmaya devam edecektir. Cihazınızda bir arıza yoktur.

 

 19. Cihazın anteni yatay bir şekilde duruyor, bir sorun mu var?

Cihazınızın anteni standart olarak yatay bir şekilde konumlandırılmıştır, lütfen ayarı ile oynamayınız. Dik konuma getirmeye çalışmayınız, zorlamanız halinde anten kırılacak ve cihazınız garanti dışında kalacaktır.

 

 20. Cihazın içindeki mevcut SIM kartın çekim sorunu sebebi ile SIM kart değişikliğine gidildi, yeni SIM kartı nasıl takabilirim?

Öncelikle cihazımızı kapatalım. SIM kart yuvası cihazın üzerindedir. Tırnağınızla ya da bir kalem vasıtası ile üzerine bastırınız SIM kart dışarı çıkacaktır. Yeni SIM kartı kesik taraf sağ aşağıda manyetik taraf arkada olacak şekilde yuvasına ittiriniz, yerine oturduktan sonra cihazınızı tekrar açınız. Cihaz üzerinde sıcaklık ve nem değerlerinizi gördükten sonra www.dorukanbt.com adresine girerek güncel verinizi kontrol ediniz. Lütfen eski SIM kartınızı firmamıza kargolayınız…

 

 21. Cihazın çekim sorunu sebebi ile anten değişikliğine gidildi, yeni anteni nasıl takabilirim?

Cihazınızı kapatınız. Cihazınızın anteni elinizle çevirerek çıkartabilirsiniz, yeni anteniniz aynı yuvaya oturacak şekilde tasarlanmıştır. Yeni anteni de aynı yuvaya çevirerek takınız ve cihazınızı tekrar çalıştırarak GSM şebekesine bağlandığından emin olunuz.

22. Sistem kontrol aralıklarını 10 dakikanın altında tutmak istiyorum, yapılabilir mi?

Sisteminiz için en düşük kontrol aralığı 10 dakikadır, daha düşük bir ayar yapamazsınız.

bottom of page